Bizden Kısa Bilgiler

‘’Hıgh scope  eğitim sistemi’’ çocuğuma ne verecektir?”

Çocuğunuzun eğitime başlaması için en uygun zaman, çocuğunuzun zeka ve sosyal karakterinin büyük bir kısmının şekillenmeye başladığı yaş olan 2-6 yaşları arasıdır. Çocuğunuzun zeka gelişiminin %50’ si 6 yaştan önce oluşur.  Hıgh-Scope eğitimi verilen okulda çocuk mantık kavramları içinde düşünmeyi ve gerçekle yüzleşmeyi öğrenir. Hıgh-Scope eğitimi almış bir çocuk, yarının dünyasındaki karmaşık sorunlarla başa çıkmak için daha iyi hazırlanmıştır.

Hıgh-Scope okulları bir bakım merkezi değildir, eğitim merkezidir.

“Çocuğum okula başlarken onu nasıl yönlendirmeliyim?”

       Okul öncesi dönemde çocuklar ilk kez annelerinden ayrılıp yeni bir ortama uyum sağlarken bazen zorlanabilirler. Başlangıçtaki tedirginlik son derece normaldir. Anneden ayrılmak çocuk için zor olduğu kadar anne için de zor olabilir. Bu nedenle öncelikle okula gitmek için yeterli olgunluğa sahip olduğunu düşündüğünüz çocuğunuzun okula başlaması fikrine önce siz alışmalısınız.  3 yaşından itibaren her çocuğun bir okul öncesi kuruma devam etmesinin gerekli olduğundan ve okulda kazanacağı bilgi ve deneyimi ev ortamında asla edinemeyeceğinden emin olarak bu kararı vermelisiniz. Daha sonra da çocuğunuz için uygun okula karar verip çocuğu gideceği okulda nelerle karşılaşacağı konusunda bilgilendirmelisiniz. Bu yeniliğin aynı zamanda tüm aile fertleri tarafından mutlulukla karşılanıyor olması, bu gelişmenin çocuğun büyümesinin bir işareti olduğunun altının çizilmesi ve anne babanın bu durumla ilgili gurur duyuyor olduğunun belirtilmesi çocuğun motivasyonu açısından çok önemlidir. Ancak çok fazla şey anlatarak çocukta fazla beklenti yaratmak da sakıncalı olabilir. Bu nedenle özellikle başka çocuklarla bir arada olabileceği, birçok oyun oynayabileceği, keyifli ve öğretici bir ortamda olacağını belirtmek yeterli olacaktır.

Okula başladığı ilk günlerde nasıl davranmalıyım?

       Okulun ilk günleri çocuklardan çok anne babalar için endişe verici bir dönem olmaktadır. Bu nedenle sizin çocuğunuzu göndereceğiniz okula, o okulun personeline ve programına güvenmeniz çok önemlidir. Okula başlama sürecine uyum her çocuk için farklılık gösterebilir. Bu nedenle okula uyum için standart bir programı çocuğa uygulamak yerine, çocuğun uyum kapasitesi, anneden ayrılmaya verdiği reaksiyon ve çocuğun psikolojik gelişim özellikleri göz önünde bulundurularak bir alışma süreci planlanmalıdır. Bu nedenle de başlangıç döneminde okulda bir uzman desteğine yer verilmesi son derece önemlidir.

Benekli At Anaokulları’ nın en çok önem verdiği konulardan biri de çocuğun okula başlangıçta sağlıklı bir şekilde başlayabilmesidir. Çünkü sağlıklı ve mutlu bir başlangıç, çocuğun neredeyse bütün okul yaşamının aynı şekilde mutlu ve sağlıklı bir şekilde devam edeceğinin de göstergesi olmaktadır. Bu nedenle de başlangıç döneminde özellikle annenin ya da babanın çocuğun bu uyum sürecine eşlik etmesi ve çocuk bu yeni ortama ve yeni kişilere güven kazanana kadar okulda bulunması, çocuğun rahat bir geçiş yapmasında çok belirleyici olmaktadır.

İlk günler kademeli bir geçiş yapmak çocuk için daha yararlı olmaktadır. İlk günden itibaren tam gün okulda bırakılan bir çocuk başlangıçta olumsuz bir tepki vermese de bir süre sonra sıkıntılar yaşanabilmektedir. Bu nedenle de süreyi her gün biraz daha arttırarak çocuk rahatladıkça hedeflenen süreye ulaşmak daha sağlıklı olmaktadır. Okulumuzda bu süreci okul psikoloğumuz desteklemekte, çocuğun psikolojik gelişimini takip etmektedir.

“Okul personeli yeterli mi?”

Sınıf öğretmenlerimiz Hıgh-Scope uygulamaları konusunda çok deneyimli uzman öğretmenlerdir. Okulumuzda sınıf öğretmenlerinin yanı sıra yardımcı ve joker öğretmenler de görev yapmaktadır.   Kalabalık bir ekiple hizmet veren kurumumuz, branş öğretmenlerinin donanımıyla da farklıdır. Tüm branş dersleri yoğun atölyeler şeklinde verilmektedir.

“Branş dersleri yeterli mi?”

      Okulumuzda haftanın 5 günü İngilizce derslerinin yanı sıra, yaratıcı drama, satranç, dans & bale, yoga branş dersleri mevcuttur. Bu branş derslerinden 36 ay üstü yaş gruplarındaki bütün öğrencilerimiz faydalanmaktadır. 3-6 yaş arasındaki çocukların ilgi ve yetenek gelişimlerinin takip edilmesi ve özel yeteneklerinin olduğu alanların belirlenmesi son derece önemlidir. Her biri konularında uzman branş öğretmenlerimiz çocuklarımıza birçok değişik konuda deneyim fırsatı verirken, onların yetenekli oldukları alanları da belirleyerek aileleri bilgilendirmektedirler. Çocuklar özel bir yetenekleri olmasa da bu dönemde her tür zihinsel ve sanatsal faaliyet içinde yer alma ihtiyacındadırlar. Öğrenme alışkanlığının gelişmesi ve farklı zeka türlerinin kullanılabilmesi için branş derslerinin yararı bilinmektedir.

“Çocukların sağlığı nasıl korunuyor?”

      Okul öncesi kurumlarda sağlığın korunması önemli bir konudur. Bilindiği üzere okula yeni başlayan çocukların sık hasta olma ihtimalleri vardır. Okulda özellikle tuvaletlerin ve çocukların ortak kullanım alanlarının temizliği çok önemlidir. Çocuklara sık el yıkatmak, sınıfları sık havalandırmak, özellikle kış aylarında ısıyı sağlıklı sınırlarda tutmak okulumuzda çok önem verilen hususlardır. Ayrıca, çocukların uygun giysilerle okula gelmeleri, terlemelerinin önlenmesi ve hastalık belirtilerinin hızlıca fark edilmesi dikkat edilen konulardır. Hasta olduğu fark edilen çocuğumuzla öğretmenimiz birebir ilgilenmekte ve ailesiyle temas kurarak öncelikle ayrı bir odada dinlenmesi sağlanmaktadır. Ayrıca çocuklarımıza, ev hijyeninde günlük ve taze olarak üretilen yemekler sunulmaktadır.

“Çocukların gelişim takibi nasıl yapılıyor?”

      Çocuklarımızın genel gelişimlerinin değerlendirilmesi amacıyla, eğitim yılının başından itibaren sınıf öğretmenlerimiz tarafından anekdotlar tutulur. Çocukların gelişimine ait bilgiler ve anekdotlar, sınıf öğretmeni ve eğitim danışmanımız ve okul psikoloğumuzun katkısıyla bilimsel bir rapor halinde yer alır. Dönem sonlarında bu raporlar (çocuk gelişim formları) velilere sunulur.

“Okul dışı geziler var mı?”

Zaman zaman ailelerimizden izin alarak çocuklarımızı okul dışı gezilere götürmekteyiz. Sinema, tiyatro, müze, oyun alanları, v.b. gezilerde; çocukların bazen eğlenmeleri, bazen de öğrendikleri bilgileri pekiştirmeleri amaçlamaktadır.

‘’Hıgh-Scope  Anaokulundan sonra...?

Hıgh-Scope Anaokulunda çocukların aktiviteler ve materyaller konusunda seçim şansı vardır. Çocuklar potansiyelleri dahilinde zorlama olmadan çalışır, gelişimlerine yönelik ihtiyaçları doğrultusunda da eğitimci tarafından yönlendirilirler.

Çocuklar, bu farkındalıkta büyüme imkanına sahip olduklarından ve potansiyellerini ortaya çıkarmaya yardımcı bireysel eğitim sayesinde, kendilerini tanıyan, özgüven sahibi, kendi kendine yetebilen bireyler olarak okul öncesi eğitimlerini tamamlarlar. Bundan sonraki okul ve sosyal yaşantılarında da sıkıntı yaşamazlar.

Eğitim Programlarımız

Okulumuzda MEB nın hazırladığı eğitim programının yanında "High/Scope" eğitim sistemi u...

Eğitim Kadromuz

Sınıf öğretmenlerimiz okul öncesi  çocuk gelişimi  mezunu olup alanlar...

Rehberlik

Eğitim danşmanımız Cenk Alyanak "Yaşayarak Öğrenme" metodunu anlatıyor....

Sınıflarımız

Sınıflarımız çocuklarımızın yaş ve gelişim düzeylerine göre oluşturulmuştur....